16.10.2011
ECE ANAOKULLU OLDU

Sonunda Ece'mizde okullu oldu 1 ay gibi uzun bir anaokulu seçim sürecimizden sonra Ece ve bizim için en uygun olan yeri bulduğumuza inanıyoruz.

Yazlıkta hersey iyiydi Ece'nin bolca arkadaşı vardı

.
Hersey yazlık sezonunu kapatıp eve kesin dönmemizle başladı. Ece ev içine kapanınca huysuz,inatçı,dediğim dedik,gün boyunca paçama yapışık gezen,non stop oyun oynamak isteyen ve benide odasında esir eden bir mizaca büründü.Birazda kardeş kıskançlığı işin içine girince baş edilemez bir hal aldı.

Zaten bizde yaşı gereği Ece'nin daha sosyalleşmesi yeni arkadaşlar edinmesi için anaokuluna vermeyi düşünüyorduk.
Karşıyaka'da oturduğumuz için yakın çevremizdeki GÜYA isimleri olan anaokullarını gezmeye başladık.Bu işlerde meğer ne zor işlermiş.öyle ha deyince gidip herhangi bir anaokuluna cocugunuzu yazdıramıyormuşssunuz.


Örneğin ünlü bir psikiyatristimizin türkiye genelinde şubelerini açtığı bir anaokulunu çok kasvetli,karanlık bulduk iş bununlada bitse iyi yemekhane bölümünde bulunan yüzme havuzunun koruması yoktu,neden tel-cam yapılmadığını sorduğumuzda şimdiye kadar bir kazayla karşılaşmadıkları gibi saçma hatta saçma ötesi bir yanıt aldık....Eledik....


Daha sonra ünlü bir mankenimizin türkiye genelinde şubelerini açtığı anaokuluna gittiğimizde Ece'ye hiç bakmadıkları gibi(sanki biz kayıt olucaz) Ece elini sınıftaki bir masa üstündeki pastel boya ve kağıda değdirince -O ellenmez ama....gibi çok soğuk bir yanıt aldık, ki bu cocuk daha 3 yaşında! çocuk boynunu büktü gözleri doldu.söylemek var söylemek  var ,yemeyecek ya heves etti aldı baktı.Eledik....


Daha sonra amerika ile ortaklaşa çalışan bir anaokuluna gittik.Beğendik hem ilgililerdi hem Ece ile bayağı bir ilgilendiler.Ece özgürce sınıfta pastel boyada yaptı sulu boyada.Ta ki eve gelip internetten bu okulla ilgili elim olayları okuyana kadar Eledik.....


En son İzmir'de köklü bir 'özel ilk orta lisesi' bulunan kolejin yeni açılan anaokuluna gittik.Hem evimize yakın hem köklü kurum dedik.Demez olaydık anaokulunun güya psikolog müdür bayanı sanırsınız holding yönetiyor elinden telefonu düşmüyor.neticede biz nimetiz(müşteriyiz) ayrıca Surat asık,yüz gülmüyor. Öğretmenler deseniz buz gibi soğuk suratlılar tevekkeli az öğrencileri var bu kadroylada zaten zor hiçmi sahipleri denetlemiyorlar.Eledik....


Umudumuz azaldı hatta bitti...Gün boyunca Ece ve hırçınlıklarıyla yaşamaya alışmalıyım dedim.Ta ki 1 hafta sonra asansörde apt.komşumuza rastlaya kadar.Ordan burdan konu açılınca dönüp dolaşıp laf anaokullarına gelince Onun çocugunun eskiden(şuan ilkokula gidiyor)gittiği Aşırı memnun oldukları bir anaokulunun olduğunu söyledi.Gidip bir bakın inanın memnun kalacaksınız dedi.
Ertesi gün Umutsuz umutsuz komşumuzun dediği anaokuluna gittik,ne mi oldu iyiki gitmişiz.Anaokulunu biri psikolog olan iki  bayan işletiyor nasıl sıcaklar nasıl güleryüzlüler.Hemen yanımıza Ece'nin eğer okula yazılırsa olucak öğretmenini de çağırdılar.Öğretmen nasıl tatlı nasıl tatlı.Ece bile mest oldu Maşallah :)
Diğer anaokullarında hiçbir okul tecrübesi olmayan 3 yaşındaki çocugu sadece 2 gün yarım saat yanında kalabileceğimizi söylemişlerdi.çok katılardı.Bunlarsa Ece alışana kadar kalabilecğimizi söylediler.Zaten okul okul mantığının dışında ev gibi.Öğrenciler çok rahat onları dersle baymak yerine daha çok oyun oynatıyorlar.Zaten benim kızımda alim olmayacak ya.Hangimiz böyle anaokullarında büyüdük? Neticede hepimiz okumayıda söktük,okudukta.


Netice itibariyle ben şahsen çocugum için  önce Güvenlik sonra Güleryüz ve deşarj olması için bolca Oyun istiyordum.Hayırlısı olsun günler geçtikçe görücez.İlk bir hafta pek memnun gitti okuluna 2.hafta daha zor olur diyorlar eğer bu haftayı atlatırsa herşey yoluna girermiş.Ne diim sevgiyle kalın.

Teşekkürler gene beklerim...