23.11.2010

GELDE FITIK OLMA!Apartmanımızda bir bayan oturuyor komşu kadın diyeyim.yaşı 35-40 civarlarında ve Çalışıyor.İki tane çocugu var biri 14 yaşlarında diğeri 4-5.Babaaanne kücuk çocuğa bakıyor non stop.Sabahları bu komşu kadınımız işe giderken evin yardımcı bayanı içeriye giriyor.Temizlik,yemek,bulaşık,ütü evi derlemek toplamak yemekleri yapmak üzere.
Küçük çocuksa babaanne tarafından yediriliyor içiriliyor gezdiriliyor uyutuluyor yıkatılıyor.Apartmaanda birde Ece'nin anesi oturuyor yaşı 30+ larda ev hanımı.Bütün gün ev işi yapıyor,yemek yapıyor,çamaşır yıkıyor ortalık süpürüyor ayrıca çocuk bakıyor,yediriyor içiriyor giydiriyor yıkıyor uyutuyor vb vb.
 (ev işlerinin nankör olduğunu düşününce)bu kadıncağızın halini düşünün.
Ve geçen gün iki kadın asansörde karşılaştılar ne mi oldu !!
Çalışan kadın elini Ece'nin annesinin omzuna atıp
 -Çok zor gerçekten çok zor dedi.
-Hem çalışıp, hem evli ve çocuklu bir kadın olmak gerçekten çok zor...hiç iş bitmiyor...inan sana özeniyorum dedi...
ve asansörden inip. o gelene kadar tertemiz olmuş,mis gibi yemek kokuları yayılan evinin ziline bastı.
 Geçen Ece'yi dışarı çıkardım.Parkta oynasın diye.Parka vardığımızda Ece her zamanki gibi önce kaydırığa koşturdu bir hışım tırmandı.Kaydırağın tepesinde kücuk bir cocuk oturmuş (işgal etmiş)durumdaydı.Çocuğun Annesiyse karşıdaki banka oturmuş elinde sigarası boş boş oğluna bakmaktaydı.
Ece -anne kayamıyom,anne kayamıyom diye kaydırağın tepesinde çocugun arkasından bagrınmaya basladı,bense çocugun annesi çocuğuna bısey der diye hala saf saf beklemedeyim.. Baktım dakikalar geçiyor olacak gibi değil
-şışşt-pıştt kaysana çocugum diye söylenmeye başladım...cocuk bana pis pis sırıtıyordu,annesi duyarsızca sigarasını hüpletiyordu.
çocuk şımarıktı anne ise duyarsız, Ece'de bağrınıyordu.Sonunda Ece'ye bakıp -ittiriver kızım -tüm gücünle ittiriver  dedim...
 


Ece'yi kum parkına götürdüm elinde kovası kürekleri güzel kızım kendince kum havuzunun içine oturmuş hayal dünyasını geliştiriyordu.Derken hemen hemen Ece yaşlarında bir cocukla annesi yanımıza geldi.Kız cocuguda kum havuzuna oturdu basta iyiydide sonradan kumları avucuna alıp alıp savurmaya basladı.
kızına göz kulak oluyordur diye düşünüp kızın annesine baktım. Kadın ağzının ucuyla -Dila yapma -Dila yapma dedi.Derken ece'nin annesinin korktuğu oldu ve Kum parcaları ece'nin gözüne geldi zırlamaya başladı.kadının duyarsızlığı ve kucuk kızın şımarıklığı yüzünden aşırı sinirlenip kumları fırlatıp duran çocuğa
-Kızım yapmasana sözden anlamıyormusun sen dedim.
Anne bir hışım bana döndü (kusura bakmayın diyecek sandım)
- kızgın kızgın bana bakıp 'kızımın adı Dila' dedi.

Teşekkürler gene beklerim...